» Úpravy fotografií – retuše

Úpravy fotografií – retuše

Fotím v ateliéru v Brně a často se setkávám s dotazy, jestli je možné na fotografii upravit určité partie či detaily, které v reálném životě lidé mají a prostě jim v dokonalosti na fotografii překáží. Zpravidla “problémy” v postavě se dají často vychytat již v póze při focení. Stačí někdy nastavit model tak, že na fotografii vypadá o pár kg hubenější, nebo vyšší, delší nohy a pod. Každou retuš je potřeba předem pořádně zvážit a promyslet, protože pokud bude nepřirozená, velký zásah do vzhledu, může vypadat nepřirozeně a hlavně už to nebude původní model, ale úplně někdo jiný.

Jako běžná věc se dělá v tváři retuš znamínek a drobných problémů v pleti, jako třeba pupínky, flíčky a pod. Dále kruhy pod očima, drobné vrásky a jizvy, chyby v make-upu, v účesu a pod. Běžné je i jemné vyhlazení nehezké pleti. V postavě se často retušují jizvy, znaménka, drobné ohyby kolem břicha a v bocích vzniklé pózou, znaménka a barevné nerovnoměrnosti.

Jako trošku zásadnější zásah je už odstranění pih, úprava tvaru rtů a očí, případně celý tvar tváře. V postavě pak velikost dekoltu – prsou, vytvarování boků postavy, úprava objemnosti a hmotnosti postavy, prodloužení či zkrácení končetin, úprava tvaru pozadí a pod.

A asi nejzásadnější a nejnáročnější je změna pozadí ve fotografii, barvy oblečení, vlasů, očí, doplnění dalších prvků do fotografie, úprava barev, světel a stínů, tónování fotografie a pod.

Pokud se chystáte jít fotit a zvažujete o nějaké retuši, zkuste na ní předem upozornit fotografa, ať s tohle úpravou předem počítá a může si už třeba při focení práci zjednodušit nebo se podle toho zařídit.

 

Kopírovat a používat jakýkoliv materiál ze stránek www.hdatelier.cz je možné pouze po předchozím písemném souhlasu majitele stránek. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Up