» Svatební fotograf, aneb co je dobré vědět před focením svatby

Svatební fotograf, aneb co je dobré vědět před focením svatby

Svatební fotograf, aneb co je dobré vědět před focením svatby

Asi každý z nás již byl přítomen na nějaké svatbě a zažil svatební focení ať už ve chvíli hromadného focení a následně focení novomanželů samotných, či focení se svědky, rodiči a dalšími svatebčany.

Zkusím vám níže přiblížit pár mých postřehů, zkušeností a rad, jak se na takové focení připravit, co můžete očekávat a jak být co nejlépe připraveni a co nejméně zaskočeni. Přeci jen je potřeba si uvědomit, že oproti jiným focení se tato událost již jen těžko dá zopakovat v případě, žen se něco nepovedlo či nevyšlo. Pro svatebčany jsou fotografie většinou jediná památka na tento den. Fotografie projdou rukami spousty lidí a emailů či sociálních sítí. Proto je potřeba nejen pořídit fotografie, ale hlavně vystihnout atmosféru, zachytit všechny svatebčany v tom nejlepším světle. Přeci každý chce na fotkách být krásný, veselý a cítit se při prohlížení fotografií příjemně. Rád se fotkami chlubit a poslouchat chválu a spousty lichotek, jak jsou fotky krásné a jak to na nich všem sluší.

svatebni-foto7614 svatební foto

Je dobré se před samotným svatebním dnem domluvit osobní schůzku s budoucími novomanželi či osobou, která tuto akci pořádá. Je pro hned několik důvodů. Jednak se poznáte a víte, jací lidé jsou, poznáte se a tím vám odpadne následně se seznamovat až při focení ve svatební den. Ušetříte tím čas, budete již vědět, koho fotíte a i pro svatebčany je to příjemnější. Vyplatí se věnovat tuhle hodinu času osobnímu setkání. Schůzku je dobré uskutečnit nejpozději týden před svatbou. Mějte na paměti, že poslední dny mají všichni spoustu starostí s cukrovím, šaty, kyticí a organizací a těžko se hledá další čas na povídání o focení a když by, bude pravděpodobně velmi uspěchaný díky časové tísni. Na takové schůzce je dobré si promluvit o přibližném časovém plánu. Domluvit si dobu a množství času pro jednotlivá focení. Mám zkušenost, že často na celé focení po obřadu je vyčleněna hodina času, ale v reálné chvíli je to pak těžké zvládnout, zejména pokud máte 90 svatebčanů a máte všechny sehnat, nahnat na určené místo a vyfotit. Pak různé skupinky s rodiči, svědky, družičkami apod. Je vhodné si vyčlenit tedy více času na focení novomanželů. Zase ale je dobré připravit nějakou zábavu pro svatebčany, aby hodinu nečekali někde venku, než skončí focení. V posledních dnech jsem se setkal s tím, že pro svatebčany byly připraveny prohlídky zámku či jiných lokalit, kde svatba probíhala, nebo bylo nachystáno malé pohoštění. Nezapomeňte se seznámit s místy, kde bude celá svatba probíhat. Často to je více lokalit a je dobré se i v tomto orientovat. Dále doporučuji se optat, kdo bude na svatbě osoba, která na vše dohlíží a na kterou se můžete v případě potřeby obrátit. Novomanželé zpravidla už mají úplně jiné povinnosti a taky si chtějí tento den pořádně užít. Domluvte se, jestli mají nějaké specifické či netradiční přání. Dále jestli na svatbě bude i něco netradičního či nějaká překvapení, jako třeba nějaká vystoupení, vypouštění holoubků apod. Proberte způsob předání fotek, případně zhotovení fotoknihy a termíny dodání. Schůzku neprotahujte, ale zase nesnažte se ji za každou cenu udělat co nejkratší. Důležité je dobře se zapsat a navodit příjemnou a pohodovou atmosféru.

Nyní si řekneme něco k fotografování ve svatební den. První a důležitá věc „ buďte vždy a všude včas“! Tohle je opravdu důležité a možná bych řekl i nejdůležitější. Možná to přijde úsměvné, ale i při samotné cestě na focení můžete narazit na okolnosti, které vás mohou nepříjemně zdržet. Kupříkladu, dopravní nehoda, objížďky a uzávěrky, silniční kontrola, ale i vynechá nějaký spoj či nabere zpoždění. Proto platí lepší je být o 15 min dříve, než 15 minut po obřadu. Být všude včas ale neznamená jen na začátek, ale i v průběhu svatby. Nepropásnout program, ale třeba i házení kytice, krájení dortu apod.  Dále nespoléhejte na čas. Kupříkladu obřad často bývá 10 – 20 minut a tak si fotograf řekne, že má dost času nafotit ženicha s nevěstou, svatebčany, oddávající atd., ale může se stát, že již po 5ti minutách uslyšíte ono „Dejte si první novomanželské políbení“ a pak už se těžko něco dohání. Tedy využijte každé minuty, a co nejdříve udělejte všechny fotky. Pokud nestihnete vyfotit novomanželský polibek, nebo fotka nevyšla dle představ, nebojte se novomanželé oslovit a požádat o ještě jeden polibek pro fotografa. Důležité fotky musí být 100procentní. Pokud fotíte svatbu v interiéru, tak není tolik starostí s počasím. Většinou jsou stabilní podmínky, ale pokud fotíte venku, může bít slunečno, oblačno nebo i deštivo a foukat vítr. Déšť dokáže hodně znepříjemnit focení, nic méně fotky udělat musíte a tak si fotograf musí poradit s umístěním svatebčanů tak, aby to co nejméně ovlivnilo kvalitu fotografie. Nepříjemné je i frekventované střídání sluníčka a následné zastínění slunce mraky. Je dobré s touto situací počítat a umět si nastavit fotoaparát na tuhle proměnlivou oblačnost. Pokud byste na to nereagovali, pravděpodobně bude část fotografií buď přeexponovaná, nebo podexponovaná. Nezapomeňte mít vždy náhradní nabité baterie do fotoaparátu a do ostatních zařízení. Rovněž dostatečně velikou paměťovou kartu na ukládání fotek. Vhodné je mít záložní foťák pro případ, že ten používaný v nejnevhodnější chvíli přestane fungovat.

Tohle je pár z mých postřehů, o které jsem se chtěl podělit. Možná pomohou s přípravou a samotným focením dne, který je pro spoustu lidí jedním z nejdůležitějších v životě.

Kopírovat a používat jakýkoliv materiál ze stránek www.hdatelier.cz je možné pouze po předchozím písemném souhlasu majitele stránek. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Up