» Focení v zimě na sněhu

Focení v zimě na sněhu

Focení v zimě na sněhu

Venku napadl čerstvý sníh a úplně vyzývá jít něco nafotit ven. A v tom někdo zavolá s návrhem “pojďme jít fotit něco ven” a  bylo zdoláno vaše případné váhání, zda-li jít či nejít. Je rozhodnuto, jde se. Ale co si vzít, s čím počítat a na co si dát pozor. Přeci jen je to trošku odlišné, než focení v létě. Je jedno, zda-li fotíte v Brně, Znojmě či úplně v jiném městě. Je jedno, zda-li fotíte v lese, na poli, na polní cestě nebo někde u vody. Podmínky pro sníh, zimu, vlhko a většinou málo světla na krátkou chvíli jsou všude stejné.

Tedy stručně k základním informacím. Nezapomeňte, že v chladnu ( tím spíše při mrazových teplotách ) rychle ztrácí baterie kapacitu a vydrží podstatně méně. Tedy pokud jste při focení, že na jedno nabití foťáku, blesku či dalších zařízení uděláte třeba 300 fotografií, tak v mrazivých teplotách bez problémů klesne počet o třetinu. Eliminovat tohle můžete tím, že baterie nebudete vystavovat přímo studeným teplotám, ale třeba baterie do foťáku necháte po většinu doby v bundě v kapse, nebo v prostorách oděvu co nejblíže tělu. Až přímo na focení, nebo těsně před je vložte do fotoaparátu. Dále mějte na paměti, že pokud ze zimy dáte objektiv do tepla, může dojít k orosení objektivu. Co se týče techniky, je potřeba počítat s tím, že všude kolem je vlhko a když padne něco do sněhu, sice to není hned mokré, ale pokud je to zahřáté, vlhkost se tam vytvoří a může dojít k poškození.

P12386584120016[1]Pokud fotíte s modelkou, je dobré mít co nejblíže místu vytopené auto a deku. Vytopené auto je asi jasné proč a deku,… často vylezete z auta a ještě potřebujete kousek dojít na místo focení a případně něco nastavit až s modelkou. Udržíte ji déle v teple a hlavně při mínusových teplotách se každá sekunda počítá. I když modelka vydrží v mrazivém počasí, tělo po pár minutách začne fialovět. Hodí se i termoska s teplým čajem na rychlé zahřátí. Mám dobrou zkušenost jako fotograf se též obléci méně, abych případně lépe vnímal, že již jsme venku dlouhou dobu a začíná mi být zima a tudíž byl ohleduplnější k modelce, která často mlčí a “trpí”.

Na ruce se mi nejvíce osvědčily pletené rukavice s nezakrytými špičkami prstů, aby prsty byly stále citlivé,ale přitom ruce a částečně prsty co nejvíce chráněny. Volné špičky jsou důležité pro jemné nastavení a ovládání techniky.

Na ostatní již přijdete sami při experimentování a zkoušení, ale tohle je základ, aby focení neskončilo dříve, než začalo.

Kopírovat a používat jakýkoliv materiál ze stránek www.hdatelier.cz je možné pouze po předchozím písemném souhlasu majitele stránek. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Up