» Začínám fotit, jaké vybavení fotograf potřebuje?

Začínám fotit, jaké vybavení fotograf potřebuje?

Začínám fotit, jaké vybavení fotograf potřebuje?

Rozhodli jste se udělat vlastní fotky podobné těm, které denně vídáte na internetu a nad kterými někdy se i zatají dech? Nebo si říkáte, že na takovou fotku musíte mít drahé vybavení, jinak ji neuděláte a to prostě nemáte a ani na to nejsou peníze? Nevěšte hlavu. V následujícím článku vám přiblížím tajemství některých fotek s jednoduchým návodem a některé levnější varianty pořízení techniky, improvizací při focení, pár tipů a triků pro udělání podobných fotek. A to třeba i s vybavením, které možná již máte.

Čím začít nejdříve? Prvně si rozmyslete, co vlastně budete chtít fotit, jaký žánr bude cílem fotografování. Jestli se budete věnovat převážně focení krajin, zvířat, architektury, nebo reportážní foto, makrofotografie či foto lidí? A případně, jestli budete fotit více v interiérech či v exteriéru. Vše má specifické vybavení. Nedá se říct, že pořízením jedné věci nafotíte vše. V exteriéru potřebujete jiné vybavení na osvětlení, než v interiéru, na krajinu jiný než na focení produktů a makrofotografie, na reportážní zase jinou techniku, než na focení v ateliéru. Nebudeme se věnovat podrobně všem kategoriím, ale zkusím nastínit z každé něco a poradit, jak si můžete udělat trošku tvůrčí foto.

Stejné pro všechny focení

Pro všechny focení je základ mít dobrý fotoaparát. Dnes už jsou tak vypracované a cenově přístupné různé značky a typy, že celkem je jedno, který pořídíte. Pokud to s focením ale myslíte vážně, doporučuji koupit tzv. zrcadlovku. Tedy fotoaparát, u kterého můžete vyměňovat objektivy, na který můžete dát externí blesk a případně další vybavení. Mám zkušenost s nejrozšířenějšími značkami u nás a těmi jsou firmy Canon a Nikon.  Tělo nemusíte kupovat nové, ale klidně můžete navštívit i fotobazary a koupit si podstatně levnější použité, což na začátek určitě stačí a alespoň si vyzkoušíte, jestli opravdu vám tohle sedí a parametry stačí. Zpravidla cca 4 roky staré tělo koupíte za 25-35% ceny nové a zpravidla vám prodejce ještě dá třeba 14 dní jakousi záruku.

Krajinná fotografie

DSC_1940 fotografie krajiny, hory

Pokud se rozhodnete fotit krajiny, postačí vám k zakoupenému tělu fotoaparátu dokoupit objektiv. Vhodný je zoom, který vám pomůže využít od širokoúhlého záběru až po drobné přiblížení. Každý výrobce má různé řady, ale úplně dostačující je rozpětí hodnot 24-55mm, případně 18-70mm. Ta nižší hodnota udává, jak moc se vám vejde obrazu do fotoaparátu, tedy čím nižší číslo, tím víc krajiny zaberete na jednu fotku (viz obrázek v článku). Druhá hodnota zase uvede menší šířku záběru, ale zase na úkor přiblížení objektu. Světelnost objektivu je samozřejmě dobrá co nejlepší, ale to se značně projeví na ceně a tedy klidně postačí hodnoty 3,5-5,6. Dále hodně dobrou pomůckou je polarizační filtr, který vám mimo jiné udělá při správném používání  krásně modrou oblou, nebo můžete využít zamezení odlesku okolí na vodní hladině. Ten můžete pořídit v ceně od 1000,- Kč do cca 5000,- Kč, ale pokud bude možnost koupit v bazaru, určitě můžete využít. Poslední pomůckou na focení krajiny je vhodný stativ, ale pro běžné fotky jej nevyužijete, zpravidla spíše na fotografie, kde budete fotit západy slunce nebo v době, kdy je málo světla venku. S těmito věcmi vystačíte na 80 % krajinářské fotografie.

Reportážní fotografie

Pro reportážní fotografii opět využijeme již zakoupené tělo fotoaparátu, jen dokoupíme jiný objektiv. Při focené reportáže se nejvíce využívají hodnoty 28mm – 200mm. Nikon vyrábí objektiv 18-300mm,ale jeho cena bude asi už značně vyšší.  Ekvivalent je objektiv 70-200mm a pak 24-70mm. Pokud budete fotit především sportovní zápasy, nebo fotky z větší vzdálenosti, využijete objektiv 70-200, který celou scénu značně přiblíží. Pokud budete fotit běžný “život v ulici” využijete 24-70mm stejně tak, jako na svatbách a oslavách.  Tedy nemusíte mít hned oba dva objektivy pokud víte, že velké přiblížení není potřeba. Zase pokud by jste chtěli fotit zvěř a ptáky, využijete určitě objektiv 70-200mm, kde vám umožní větší přiblížení a lepší práci s neostrostí pozadí. starší objektiv koupíte kolem 3000,- Kč, 70-200mm nepatrně dráž.

Portrétní a ateliérová fotografie

DSC_1381odb_web Focení venku v okolí Brna / Znojma

Pokud máte v plánu fotit módní, portrétní fotografii či focení v ateliéru (platí i pro focení třeba u vás doma), potřebujete zase jiné vybavení. Rozdělíme focení na ateliérové a na focení v exteriéru, tedy venku. Pro obojí je potřeba opět tělo fotoaparátu a stejné objektivy. Často se využívají tzv. “pevné” objektivy. Tedy že není možnost na nich ZOOMovat (přibližovat a oddalovat). Takový základní objektiv je 50mm. Úplně v základu si sním vystačíte a je to jeden z nejlevnějších objektivů a cenově u staršího se můžete dostat i na 2000,- Kč. Pokud ale budete mít již nějaký zoom, třeba 18-70mm, tak můžete stejně tak použít i ten. V tom rozmezí hodnotu 50 mm najdete. Při focení venku se již s touhle sestavou dá tvořit fotografie, pokud není slunečný den, nebo polední silné slunce. Druhý doplněk pro focení portrétů venku je odrazná deska, kterou lze pořídit již od pár set korun. slouží o odrazu okolního světla do tváře modelu a tím zvýraznit tvář od okolí. Nevýhoda je, že potřebujete další osobu pro držení desky a nedá se regulovat výkon světla. Alternatívní a pohodlnou náhradou a přitom finančně nejméně nákladnou je vytvoření záblesku. Buď můžete pořídit dražší zařízení v sestavě stativ, generátor a světlo v ceně cca od 20.000,- Kč, nebo si sehnat jakýkoliv stativ, na něj zakoupit na baterky externí blesk, který se běžně uchycuje na fotoaparát, jen musí mít možnost propojení kabelem s fotoaparátem. A nakonec bilý  či stříbrný deštník. Stativ, blesk a kabel, deštník, v novém zboží od cca 7000kč, bazarovém i polovina. A další výhoda, že je to malé a lehké, dobře skladné.

DSC_2170 Rodináá fotografie, focení dětí v ateliéru v Brně.

Stejně tak tohle zařízení lze využít i v interiéru či v ateliéru, jen je dobré mít k dispozici alespoň dva zdroje světla. Jelikož v interiérech jsou již k dispozici elektrické zásuvky, dá se pořídit už do cca 7000,- Kč nová sestava dvou zábleskových světel s deštníky. Je potřeba ještě myslet na odpalování světel. Jednou z nejlevnějších variant je kabel, ale popravdě, bude vám stále překážet, budete o něj zakopávat a strhávat světlo. Lepší je koupit za cca 700,- Kč infra odpalovač, který se umístí na sáňky místo blesku. Pokud budete potřebovat bližší vysvětlení nebo se přímo podívat na techniku, můžete mě kontaktovat a můžu vám ukázat svůj ateliér v Brně. Též působím jako fotograf ve Znojmě, kde se rovněž dá případně domluvit schůzka.

Produktová fotografie

Na focení produktů je dobrý objektiv se zoomem, tedy optimálně 28-55mm. Zakoupit se dá v bazaru již od 3.000,- Kč. Produkty se často fotí na fotostole, ale pro začátek postačí zakoupit si fotostan, který je možný sehnat od 600,- Kč. Dále alespoň dvě, optimálně 3, nejlépe 4 zdroje světla. Fotostan slouží především k rozptýlení světla, k zamezení odrazů z okolí focení a okolních předmětů a k vytvoření jednobarevného pozadí.

Pokud nerozumíte některým pojmům, zkuste nahlédnout do některého z mých dalších článků, kde jsou odborné věci a pojmy popsány. Naleznete tam i návody a rady na focení.

Kopírovat a používat jakýkoliv materiál ze stránek www.hdatelier.cz je možné pouze po předchozím písemném souhlasu majitele stránek. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Up