Těhotenské foto

Jedním z nejžádanějších produktů focení je “těhotenské foto“. Dnes již není nějaké pravidlo, že musí být focené v atelieru a podobně, ale je již úplně běžné focení u klientů doma, v exteriérech, zažil jsem i focení v posilovně nebo v tělocvičně.
Co byste měli vědět, pokud se rozhodnete pro nafocení těhotenských fotografií? Nejdříve je důležité nenechávat vše na poslední chvíli. Mějte na paměti, že porod může nastat dříve, nebo při focení to může být již pro rodičku těsně před porodem velmi náročné. Optimální je termín do konce 8 mého měsíce těhotenství. Ale jsou i ženy, které si nechávají udělat fotky z průběhu těhotenství, třeba i 1x měsíčně. Zpravidla se dá s fotografem domluvit na sérii focení a přiměřené ceně počtu focení a počtu výsledných snímků.
Focení probíhá zpravidla ve vlastním oblečení, které si přinesete sebou na focení. Pokud chcete, aby bylo bříško co nejvíce vidět, zvolte méně volné oblečení, aby lemovalo siluetu postavy. Dále je stále více požadováno focení v stylu akt, kde je budoucí maminka buď úplně odhalená a jen různými pózami zakrývá části těla, u kterých nechce, aby na fotografii byly vidět, nebo se použije různá dekorace, jako látka, závoje a pod, na zahalení částí těla. Dá se použít i dekorace hraček, plyšáků, nebo různé dětské motivy, jako třeba botičky nebo dudlík. Je velmi krásné, pokud si maminka na těhotenské focení přizve i partnera či děti a společně udělají kompozici, kde bude znázorněno očekávání narození děťátka s radostí a nadšením. Může se toho docílit různými výrazy, ale i gesty a kreativitou doplňků a „hraných scén“.
Rozložte si pózy a témata focení
Je též dobré rozložit si témata focení na focení ve stoje, focení v sedě a případně focení v leže. Časově si to rozvrhnout, a pokud by kupříkladu focení ve stoje bylo časově náročnější, tak si v průběhu dát pauzu a proložit to jinou kompozicí, třeba foto v sedě. Zpravidla v pokročilém těhotenství maminka už nevydrží bez pohybu dlouho stát před objektivem. Také je vhodné se vyhnout pokrčeným pózám a různě pozohýbaným, kde by mohlo dojít k velkému tlaku na bříško a může to být pro maminku nepříjemné.
Výběr ateliéru
Ateliér by měl být čistý, vytopený a měl by mít vlastní sociální zařízení, aby nemusela maminka zdlouhavě řešit běžné starosti. V případě focení v jiných prostorách by mělo jít o dobře přístupné lokality s co nejmenším rizikem úrazu či onemocnění, jako třeba chladná a větrná místa. Nezapomeňte na dostatečný přísun tekutin.
Ať už fotíte z jakéhokoliv důvodu, měli byste si focení užít, mít na něm dobrý pocit a dobrou náladu a pak výsledné fotografie budou zcela jistě nádherné a jako dobrá památka na dny čekání před narození miminka.