» Jak si vybrat správný a kvalitní workshop

Jak si vybrat správný a kvalitní workshop

 

V posledních měsících narážím na různé nabídky workshopů (školení či kurzů) na internetu, v reklamách či v emailech, nebo slyšíme od kamarádů a kolegů. Jak ale poznat, že zrovna tenhle workshop je ten správný, nebo bude kvalitní? I sám ze své zkušenosti vidím, že dnes už workshop školí spousta lidí, kteří nemají patřičné kvality a často ani kvalita práce neodpovídá slibované kvalitě výuky. V dalších řádcích si zkusíme tuto oblast více rozebrat. 

Co očekáváme od workshopu

Nejdříve je potřeba si ujasnit, co budeme od workshopu očekávat, co již umíme a v poslední řadě i kolik jsem ochoten do vzdělání investovat a jaké mám možnosti. Je třeba i pozorně si přečíst, co vše je v ceně zahrnuto.  Mnohdy cena zahrnuje drobné občerstvení, výukové materiály, ale již není započítáno ubytování, strava, doprava apod. Je tedy dobře se podívat, co vše je zajištěno a co dále budete nezbytně potřebovat. Kupříkladu pokud výuka probíhá venku na různých místech, jestli je zajištěna doprava na přesun. Pokud je workshop na více dní, jestli je možnost ubytování, stravy a pod…, nebo si musím vše zajistit sám. Dále co vše je potřeba si zajistit sám. Zpravidla bývá často v požadavku mít vlastní fotoaparát a notebook.

Mé zkušenosti z workshopu

Zkusím přiblížit moje osobní zkušenosti, a jak probíhaly workshopy, které jsem osobně absolvoval. Použiji pro názornost workshop, který probíhal od pátku do neděle. V pátek bylo potřeba z Brna dojet do malé vesničky k hotelu, kde bylo domluvené ubytování přes organizátora, které jsem si na místě zaplatil. Jak dojeli všichni účastníci, proběhlo krátké seznámení a obeznámení s programem a následně možnost si v restauraci dát večeři. Ráno po snídani se vyrazilo na lokality, kde probíhalo focení. Jelo se společně v autech účastníků. Nachystala se technika a lektor nastínil záměr focení, následně nastavil techniku a poradil účastníkům, jak si mají nastavit fotoaparát. Dále se již fotilo a v průběhu byly měněné kompozice a probíhalo obeznámení účastníků s nastavením techniky, vysvětleno proč fotograf použil tohle a jak se to na fotografii promítne. Vhodné bylo si vzít sebou něco drobného na jídlo a na pití, protože se fotilo až do odpoledních hodin. Pak se přesunulo zpět na hotel a šlo na večeři. Večer pokračoval workshop teoretickou částí s úpravou fotografií – postprodukcí. Po ukončení programu byla volná zábava. Třetí den probíhalo dopoledne opět focení v jiné lokalitě a s jiným tématem a technikou. V odpoledních hodinách byla cela akce oficiálně ukončena a následoval návrat do Brna a nadšení, až si udělám své další foto v Brně. V průběhu focení byla možnost se ptát lektorů i ostatních uchazečů na zkušenosti, rady a tipy, byla možnost i komunikace s modelkami či vizážistkami.

Postřehy z workshopů

Nyní něco k mým postřehům a zkušenostem. Pokud si vybírám workshop k focení či postprodukci fotografií, nejprve se podívám na obsah semináře. Měl by být takový, kde by bylo patrné, že mi dá dobrý a široký pohled na danou problematiku. Pokud mě téma zaujme, zaměřím se na styl výuky, kde a kdy výuka probíhá, jestli je odpovídající místo vhodné k tématu a obsahu workshopu. Další aspekt je množství posluchačů. Obecně platí, že čím méně je posluchačů, tím více se může lektor věnovat  každému zvlášť a je větší prostor pro konzultace a dotazy. I atmosféra zpravidla bývá uvolněnější. Další kritérium je cena. Musím zvážit, zda-li   jít na levný kurz a už předem vědět, že to asi nebude úplně dle mých představ, nebo zda-li si počkat a raději si zaplatit zaběhlý kurz s referencemi, dobrým lektorem a na doporučení kolegů. Netvrdím ale, že levnější musí být horší a naopak, že dražší kurz bude mít stoprocentní kvalitu. Chci tím jen říct, že lepší je někdy počkat a jít tam, kde budu vědět, že mi to něco přinese a bude to mít pro mě značný přínos. Dále je vhodné se podívat na reference účastníků z předchozích workshopů, jejich názory a připomínky. Podívejte se na práci lektora, jeho fotografie. K čemu vám bude kurz o něčem, co se vám vlastně vůbec nelíbí. Myslím tím, proč jít třeba na workshop fotografa, který fotí pouze černobílé fotografie, když mně se černobílé nelíbí a ani je neplánuji fotit. Prostě běžte na to, co vás láká a co se vám líbí. Mnohem více oceňuji semináře, kde je více praktických ukázek a možnost, že si vše vyzkouším, než jen teorie u které sedím a maximálně si dělám poznámky. Nebojte se ani ptát. Často se setkávám na praktických workshopech, že lektor něco zezačátku poví, nastaví světla a pak už si jen uchazeči fotí a fotí a vůbec jim nejde o to, co a jak, proč tohle, jak udělám tohle a ono. Jde jim jen o to si odnést pár hezky nasvícených fotek modelky a jsou spokojeni. Nebojte se proto lektora vyptávat a co nejvíce vytěžit ze školení. Nemějte strach se ptát na věci, které nejsou úplně s tématem workshopu společné. Buď vám na ně lektor odpoví hned, nebo v nějaké mezi pauze. Nebojte se dělat si poznámky. Pokud víte, že ne vše si dokážete zapamatovat, nestyďte se vzít notes a pero a zapsat si vše potřebné. Po týdnu zpravidla už budete jen obecně vědět, co se probíralo, ale těžko si vzpomenete na podrobnosti a ještě hůře na hodnoty a čísla. A na závěr jednu z nejdůležitějších věcí. Pokud se chystáte na jakýkoliv workshop, naučte se před tím pořádně znát svou techniku. Lektor nebude mít čas hledat na vašem fotoaparátu, kde co nastavit. Většinou oznámí uchazečům hodnoty a oni si je už sami nastaví. Tedy naučte se znát svůj foťák či jiné zařízení. Ušetříte si tím hodně nepříjemností a bude vše probíhat s lepším pocitem a více se budete moct soustředit na výklad lektora.

Kopírovat a používat jakýkoliv materiál ze stránek www.hdatelier.cz je možné pouze po předchozím písemném souhlasu majitele stránek. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Up