» Fotograf,vybavení a jak si udělat své první foto

Fotograf,vybavení a jak si udělat své první foto

Zde je pár rad, jak začít s fotografováním, co budete potřebovat a jak se v krákté době naučit používat techniku, aby jste byli schopni si udělat rychle své první foto.

Je v celku jedno, jestli pro začátek máte fotoaparát za 10 000,- Kč nebo za 100 000,- Kč. Fotku uděláte oběma a spíše záleží na technice, dovednosti a nápadu, než na vybavení. Tedy nedělejte si pro začátek hlavu s tím, jestli něco máte kvalitní či ne. Časem si stejně dokoupíte, co budete sami potřebovat.

Nyní několik důležitých pojmů,které budeme viz níže zmiňovat:

 

Čas je to doba, po kterou bude závěrka fotoaparátu otevřena a bude na čip pronikat světlo.

Pro představu si můžeme říct, že je to okno se zavřenou okenicí a zvoleny čas nám udává, jak dlouhou dobu okenici otevřeme a vpustíme světlo do místnosti. Na čase je závislé, jak bude fotografie světlá či tmavá, ale třeba i rozmazaný pohyb, nebo ostrý pohyb. Pokud chceme fotit pohyb, aby byl ostrý, třeba jedoucí vlak, tak musí byt čas hodně malý, tj cca 1:450, letící míč třeba i 1:600 a kratší. Při krátkých časech zase fotografie potřebují více světla, jinak bude tmavší.

Pokud chci naopak fotit třeba bouřku v noci nebo měsíc, tak můžu nechat čas dlouhý i třeba 10-120 sekund. Jelikož je to hodně dlouhý čas, není potřeba tak silné světlo, protože je dost času, aby se potřebné množství světla dostalo do foťáku. Fotografie budou teda světlejší. Pozor při focení s externíma bleskla. Časy je potřeba sladit s rychlosti záblesku. Zpravidla v ateliéru s pruměrným vybavením by hodnota neměla být nižší, než 200. Stávalo by se pak, že na fotkách bude vidět svislý tmavý pruh. Odvíjí se to od délky (hodnoty) hoření (doby svícení světla) záblesku.

 

Clona je hodnota, která buď zvětší, nebo zmenší otvor v objektivu, kterým následně proniká světlo na čip fotoaparátu.

Slouží nám především proto, abychom jsme si pomocí ní mohli řídit hloubku ostrosti, tedy jestli bude celá fotografie ostrá, například postava a i stromy v pozadí, nebo bude ostrá jen postava a stromy v pozadí už budou rozostřeny ( rozmazány). Je to závislé i na délce času. Ovlivňuje nám též světlost nebo tmavost fotografie. Při nižší cloně (tj třeba hodnota 2.4) bude fotografie potřebovat méně světla, tedy může být světlejší a zároveň bude ostrý jen objekt, na který ostřím, ostatní bude rozmazané. Při vyšší cloně ( třeba hodnota 12 ) bude potřeba hodně světla, aby fotografie nebyla tmavá, ale zase bude ostrá jak postava v popředí, tak stromy v pozadí.

 

Zoom je vlastně vlastnost objektivu přiblížit nebo oddálit focený objekt.

Pokud bude mít nižší hodnotu jako třeba 18mm, tak se mi vejde hodně veliký záběr ( např. krajiny) do fotoaparátu, ale vše bude vidět dál. Naopak, pokud bude třeba hodnota 70 mm, tak budu mít vše blíž. Třeba na focení měsíce je dobrý zoom od cca 300 mm a více. Naopak na focení v malém interiéru se používá objektiv tzv. rybí oko (objektiv s širokým záběrem) které má hodnoty pod 15 mm a zabere skoro vše pod 180 stupňů. Je potřeba však dávat pozor, aby se na fotografii neobjevili už i boty fotografa.

 

Pevné sklo je objektiv, který nemá zoom a má pevně danou jen jednu pevnou hodnotu, tj. třeba 50 mm, nebo 28mm. Nedá se přibližovat či oddalovat ( ZOOMovat ).

ISO je hodnota, která udává citlivost na světlo.

Pokud budeme fotit na ISO 100, je potřeba hodně světla. Pokud na hodnotu ISO 800, tak může být třeba už i šero. Ale čím vyšší hodnota ISO, tím se ve fotografii bude objevovat větší zrnitost. Je potřeba používání vyšších hodnot dobře zvážit a promyslet. Při hodnotách ISO 100 – 200 žádný jev zrna není nebezpečný.

 

Objektivy

 Objektiv je jednou z nejdůležitějších věci při foceni. Může být sebelepší fotoaparát, ale na objektivu závisí celková kresba fotky. U objektivu je důležitá spousta údajů od jeho kresby až po jeho rychlost, ale nyní se budeme zabývat jen pár hodnotami, které nyní potřebujeme pro portrétní fotografii. Tedy vypustíme věci jako rychlost a tichost objektivu.

Na objektivu jsou důležité údaje:

– ZOOM nebo PEVNE SKLO

– Světelnost

ZOOM nebo pevné sklo

Zoom je udáván v mm. Na následujícím obrázku vidíme, že jde o pevný objektiv, který nemá možnost přiblížení či oddálení. Není tedy zoom. Poznáme to tak, že má uveden pouze jeden rozměr ( v tomto případě 28 mm )

Na dalším obrázku můžeme vidět ZOOM objektiv. Má na sobě již údaj 16-85 mm. Tedy rozsah několika hodnot a z toho vyčteme, že se jedná o ZOOM.

S tímhle objektivem můžeme již přibližovat či oddalovat objekt.

U ZOOMu se můžeme setkat se dvěma čísly a to třeba 1 : 3,5-5,6. To znamená, že podle přiblížení nebo oddálení objektivem se menší i hodnota světelnosti. Při 28mm přiblížení má světelnost 3.5. Naopak při maximálním zoomu 300mm má světelnost horší, tedy 5.6.

Fotoaparát a základní popis Budeme se bavit o fotoaparátech tzv. „digitální zrcadlovky „, které se nejčasteji používají pro focení našeho typu a pro naše účely plně dostačující. Doporučuji se před focením dobře seznámit s fotoaparátem, jeho ovládáním, hodnotami a možnostmi. Při samotném focení již na to není zpravidla čas a není nic horšího, když modelka čeká v póze a dívá se na zoufalého fotografa, jak hledá funkce na fotoaparátu. Také se vám otevřou širší možnosti pro fotografování a ztvárnění svých představ. My pro vytvoření prvního snímku budeme potřebovat znát nastavení hodnot clona, čas, ISO, režim focení, umět vyměnit objektiv a prohlédnout si fotografii na display fotoaparátu.

Následující obrázek slouží pro ilustraci k vysvětlení, jednotlivé ovládání fotoaparátu se liší od značky a typu.

Kopírovat a používat jakýkoliv materiál ze stránek www.hdatelier.cz je možné pouze po předchozím písemném souhlasu majitele stránek. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Up