Jak udělat foto v noci

Líbí se vám noční fotky a nevíte jak na to? V následujícím článku se vám pokusím přiblížit pár rad, jak si udělat své vlastní noční foto. Nemyslím tím přímo vlastní, jako své osoby, ale jak si vytvořit hezkou fotku s noční atmosférou.
Stativ pro fotoaparát
Jako velmi důležitou věc pro noční focení je mít vhodný stativ. Pokud používáte zrcadlovku a případně objektiv s větším zoomem, je potřeba se zaměřit, aby byl stativ opravdu robustní a pevný a měl dokonale pevné uchycení a nastavení poloh. Často se setkávám, a to i ze své zkušenosti, že lidé si pořídí levný stativ, byť spousta funkcí a vzhledově příjemný, navíc od prodavače slyší, jak je lehký a dobře se nosí, ale jak na něj upevníte těžší fotoaparát a to zejména zrcadlovku, nebude na něm stabilní a bude se různě naklánět, chvět, posouvat, nebude stabilní a též i po dotažení na maximum může pod váhou fotoaparátu docházet k pomalému sesunu přístroje ( pohybu ), což je pro noční focení velmi nežádoucí a nikdy pak nedosáhnete ostré fotky.
Dále je dobré naučit se ovládat fotoaparát, případně si již doma přednastavit některé funkce, které budete využívat. Je pozdě venku v noci pod lampou nebo ještě hůře pod baterkou zjišťovat, co kde se na fotoaparátu dá nastavit a ještě hůře v zimě v teplotách pod nulou.
A co si vzít sebou? Určitě vhodné oblečení, které bude odpovídat předpovědi počasí, a přitom se budete cítit pohodlně. Nedoporučuji uplé a těsné oblečení. Často se potřebujete předklonit si podřepnout, a pokud budete stahováni oblečením, nebudete se cítit příjemně a odrazí se to na výsledku. Dále si vezměte zásobu tekutin a drobných věcí na jídlo. Úplně postačují různé „tyčinky“ a pod, které nezaberou místo, rychle se jí, dodají energii a přitom se můžete stále soustředit na to, co děláte. Počítejte i s možností, že se můžete oproti plánované době dost zdržet, at už čekáním na vhodné okolní podmínky pro snímek, jako třeba než odpluje loď, či projede to správné auto či vlak. Ale také můžete po cestě najít něco, co vás natolik zaujme, že prostě na místě zůstanete. Mé poslední noční focení mělo byt od 18-22 hod s rezervou 2 hodiny (do 24 hod.) na stihnutí posledního metra. Ale noční procházka se tak protáhla, když najednou narazíte na nádherné věci, které prostě chcete zvěčnit, že návrat byl nakonec až v 7 hodin ráno.
Nyní k samotnému focení. Budeme se věnovat vytvoření fotografie v úplné noci venku.
Pokud si najdete vhodnou scénu, kterou si chcete zvěčnit na fotografii, postavte stativ na pevné místo a dejte si jej do roviny. Stačí přibližně. Není potřeba ho mít úplně v rovině, protože stejně budete s fotoaparátem na něm manipulovat a až fotoaparát si nastavíte dle scény. Jen je potřeba vše pevně utáhnout, aby se později něco neuvolnilo a nespadlo. Dále si nastavte základní hodnoty na fotoaparátu a umístěte jej na stativ. Základními hodnoty je míněno vyvážení bíle, kvalitu ukládání snímku, přibližné hodnoty ISO, clona, čas. Doporučuji fotit se samospouští či odpalovat fotoaparát dálkovým ovládáním. Nedoporučuji mačkat spoušť přímo na fotoaparátu umístěném na stativu, protože může dojít v době expozice k posunu tlakem na stisknutí spouště a to může snímek rozostřit. Kdežto když použijete samospoušť, i když se fotoaparát či stativ pohne, tak než dojde k samotné expozici (záznamu snímku), fotoaparát či stativ se ustálí a je vše v pořádku. Dále se nebojte používat hodnoty delších časů.
Pokud budete fotit kupříkladu osvětlené scény jako na mém obrázku, tak můžete nastavit čas klidně na 2-3 sekundy a clonu kolem hodnoty 7. Pak už si to můžete doladit pokus/omyl dle potřeby.
Pokud chcete zaznamenat třeba jedoucí auta a mít na fotce světelnou stopu, docílíte to opět delším časem, tak od 2sekund, optimální 4-5,ale záleží na rychlosti jedoucího vozidla. Pokud dáte cca 3 sekundy a auto pojede rychle, udělá na fotce delší stopu světel. Pokud pomaleji, stopa bude kratší, ale zase intenzivnější. Pokud chcete mít v pozadí snímku rozmazané – neostré, nastavte na fotoaparátu menší clonu, klidně kolem 3,5 a i nižší, pokud vám ty hodnoty váš přístroj nabízí a ještě větší rozostření docílíte tím, že co nejvíce objekt přizoomujete (přiblížíte). Můžete využít nastavení ISO, jen pokud není záměr a neděláte třeba černobílou fotografii, tak nedoporučuji překračovat hodnoty nad ISO 500 skrze zrnitost. Naopak u černobílých fotografií to může navodit atmosféru. Pokud budete fotit v místě, kde je úplně minimální osvětlení, tak klidně použijte delší čas, třeba i 30 sekund, jen mějte na paměti, že vše co se za tu dobu pohne, tak bude buď rozmazané, nebo nemusí být na fotce ani vidět. Tohle je pár rad do začátku, aby si byl každý schopný udělat své první foto v noci a věděl, s čím počítat a na co se připravit.