» Jak fotit v exteriéru

Jak fotit v exteriéru

Jak fotit v exteriéru

Jak na focení v exteriéru a na co si dát pozor?

 

Každý má svůj vlastní systém a já teď zmíním ten svůj.

Důležitá je samotná příprava před focením. Vhodné je předem si prohlédnout lokalitu, kde se bude samotné focení odehrávat. Nejlépe v podobný den a čas, jak bude probíhat samotná akce . Vyhnete se tím většině nepředvídatelným situacím, jako že například prohlédnutí si lokality dopoledne v týdnu, kde je většina lidí v práci a bude úplně prázdná a samotné focení proběhne ve večerních hodinách, kde najednou zjistíte, že je to ráj pro pejskaře a venčení jejich čtyřnohých miláčků.

Když už budete na dané lokalitě, udělejte si pár snímků z místa focení, aby jste viděli, jak případná fotka může vypadat a případně se doma virtuálně vrátit na místo a znovu si jej prohlédnout. Často se mi stává, že něco pouhým okem vypadá skvostně, ale na fotografii se mi to nepodaří stejně vystihnout a fotka je pak nezajímavá.

Dalším krokem je promyslet si kompozici záběru. Je dobré mít už alespoň v hlavě namyšleno, co chci vlastně fotit a přibližně jak by daná fotka měla vypadat.

Na samotné místo přijeďte s časovou rezervou. Počítejte, že můžete uvíznout v dopravní zácpě či mít problém najít vhodné místo na zaparkování. Zároveň si dejte pozor, kde necháte svůj automobil. Není nic horšího, než když modelka spěchá na vlak, jste v časovém skluzu, protože focení se protáhlo, přijdete k autu a své auto najdete zablokované.

Nyní nyní k samotnému focení v exteriéru.

Pokud máte nachystanou modelku a techniku, přistupte k samotnému focení.

201210web1jpg focení v exteriéru

Pokud fotíte v teplých dnech, nezapomínejte doplňovat tekutiny a dávat přestávky a předcházet tak možným nevolnostem z tepla. Pokud je modelka nalíčená, je vhodné ji na pití vzít brčko, aby si nezničila make-up. Pokud fotíte naopak v zimních termínech a navíc modelka je stroze oblečená, pravděpodobně ji bude větší zima, než vám. Já osobně si v zimě toho beru na sebe méně, abych nezapomínal právě na to, jak se modelka cítí. A pokud fotíte akty či v prádle, můžete mít sebe otužilejší modelku, která vydrží bez velkého chvění zimou, ale její tělo po cca 10ti minutách začne fialovět a s tím je potřeba počítat. Hodí se vyhřáté auto, teplá deka a horký čaj. Deku používám i venku při přípravě či nastavení kompozice. Až na samotné focení deku z modelky sundám.

Je potřeba vše dělat rychle, protože opravdu je zima náročná nejen na modelku, ale i na techniku a hlavně na baterie. Proto je dobré si baterie držet co nejdéle v teple. Samozřejmě i na prsty se podepíše mráz, ale zase fotit v rukavicích se též dobře nedá. Já používám rukavice na kolo, kde jsou “ustřižené” konečky prstů. Sice to není dokonalé, ale pomůže. V létě je příjemnější teplota a tedy více času, ale zase opatrně na déšť. Voda či vlhkost může ublížit nebo i zničit fotoaparát, záblesky či jinou techniku, ale třeba i modelky večerní šaty.

A když se zdá vše ideální, tak třeba i takový vítr může někdy focení pěkně znepříjemnit. Snažím se mít vždy sebou něco na zatížení stativu se světlem, aby odolal menším povětrnostním podmínkám. Pokud nic není, tak v okolí najdu alespoň větší kameny na zatížení.

Kopírovat a používat jakýkoliv materiál ze stránek www.hdatelier.cz je možné pouze po předchozím písemném souhlasu majitele stránek. Created by Dream-Theme — premium wordpress themes. Up